You have reached the website . If you want to visit the global website www.daylong.com click here.

Čo je dobré vedieť

Účinok UVA a UVB žiarenia na kožu: Spektrum slnečného žiarenia je široké. Obsahuje ultrafialové (UV) žiarenie, viditeľné svetlo a infračervené žiarenie. UV žiarenie je v prevažnej miere zodpovedné za zhnednutie kože, spálenie, predčasné starnutie kože a poškodenia kožného tkaniva.

UVB žiarenie je zodpovedné za zhnednutie kože a hlavne za jej spálenie. Viacnásobné spálenie zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože v dospelosti (poškodenie kože slnečným žiarením sa udialo dávno predtým, než sa vyvinie nádor).

UVA žiarenie preniká hlboko do kože a poškodzuje elastické vlákna spojivového tkaniva. V dôsledku toho klesá elasticita kože a vznikajú vrásky. UVA žiarenie urýchľuje tiež tvorbu stareckých škvŕn a je zodpovedné hlavne za tzv. slnečnú alergiu.

Ochranný faktor (SPF) vyjadruje úroveň ochrany pred UVB žiarením. Ak napr. nechránenej koži hrozí pri pobyte na slnku spálenie do 15 až 25 minút, môže sa po nanesení dostatočného množstva (2 mg/cm2) produktu s SPF 25 a pri vhodnom správaní, chrániť 4 až 6 hodín. Pri veľmi intenzívnom žiarení (napr. veľhory, trópy alebo pri mori) sa tento čas skracuje.

UV index: UV index je medzinárodne uznávaný spôsob merania intenzity ultrafialového žiarenia vyžarovaného slnkom, na konkrétnom mieste a v konkrétnom čase. Jeho výpočet na základe meraní vykonávajú certifikované autority. Na Slovensku to je napr. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Ide o jednoduchú číselnú škálu (0 až 11+). Čím je UV index vyšší, tým je riziko spálenie kože väčšie.

UVA symbol: Pre lepšiu orientáciu spotrebiteľa bol odporúčaním EU zavedený symbol vyjadrujúci optimálnu UVA ochranu. Symbol jednoducho a názorne signalizuje, že produkt zaisťuje zmysluplný pomer UVA a UVB ochrany – minimálne v pomere 1:3.

Produkty slnečnej ochrany Daylong sa vyrábajú vo Švajčiarsku podľa najvyšších štandardov, sú dermatologicky testované a kúpite ich v každej dobrej lekárni. Spĺňajú vysoké štandardy kladené na UVA a UVB ochranu.